Başlanğıç 3 Aylar, 3 Günler

23 Nisan 2021

Organize eden

DivefanClub

SIPADAN ADASI / MALEZYA 23 NİSAN-2 MAYIS 2021
Dalıcıların rüyası Malezya Sipadan Adası’na gidiyoruz!
Kristal mavi berrak bir deniz, muhteşem bir doğa ve dünyanın en zengin deniz yaşamına ev sahipliği yapan bir ada… Sipadan. Yani “sınır adası”. Profesyonel dalgıçların bir ağız olmuşçasına “en iyi dalış bölgeleri” arasında gösterdiği Pulau Sipadan, Malezya’da küçük bir mercan adası.
Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus’un birleştiği Celebes Denizi üzerinde bulunan Sipadan, bölgede yer alan binlerce adadan yalnızca biri aslında.
Diğer adalara nazaran anakaraya yakınlığı sebebiyle biraz daha şanslı. Volkanik hareketler ve lav birikintileriyle yükselerek oluşan adanın okyanus derinliği 700 metre, çapı ise yürüyerek yarım saatte gezebileceğiniz kadar küçük.
Bir zamanlar Endonezya’nın da üzerinde hak iddia ettiği ancak Uluslararası Adalet Divanı’nın Malezya’ya bağladığı Sipadan, olağanüstü bir doğaya ve deniz yaşamına sahip. Malezya’nın tek okyanus adası olan Sipadan, zenginliğini kıta sahanlığından değil deniz yatağından alıyor. Yani adanın bu denli ilgi görmesinin sebebi, açık denizin getirdiği muazzam çeşitlilik.
Deniz yaşamının en zengin olduğu Hint-Pasifik havzasında yer alan ve üç binin üzerinde balık ve yüzlerce mercan çeşidine ev sahipliği yapan Sipadan, dünyanın en çarpıcı ekosistemlerinden birine sahip. Kristal rengi suyunun derinlerinde, türlü mercanlar, kaplumbağalar, barakudalar, çekiçbaş köpek balıkları, kambur başlı papağan balıkları, akyalar gibi her yerde göremeyeceğiniz deniz canlılarını görmeniz mümkün. Sipadan’ın kumlarında ise, yumurtlamak için gelen Hawksbill cinsi dev deniz kaplumbağalarına ya da hindistancevizi yengeci gibi egzotik kabuklulara denk gelebilirsiniz.
Sipadan, deniziyle olduğu kadar, toprak parçasının canlılığıyla da çok şaşırtıcı ve özel bir ada. 1933 yılında kuş barınağı ilan edilen Sipadan’ın el değmemiş yağmur ormanlarında, güneş kuşları, deniz kartalları gibi türlü egzotik kuşları işitmeniz mümkün. Su altı zenginliklerinin yanı sıra, bitki örtüsüyle de sayısız canlıya ev sahipliği yapan Sipadan, ziyaretçileri her anlamda büyülüyor.
Ancak yoğun turizm hayatı, yanlış avlanma ve gel-gitlerin yol açtığı erozyon gibi sebeplerle Sipadan’ın faunası zaman içinde zarar görmüş. Malezya Hükümeti bu nedenle 2004 yılında, adanın ekosistemini koruyabilmek adına, adada yer alan tüm dalış ve konaklama tesislerinin boşaltılması kararını almış. O zamandan bu yana Sipadan’da turistik konaklama yapılamıyor, ancak hemen yakınındaki Mabul ve Kapalai adalarında kalarak, teknelerle sualtı cenneti Sipadan’a geçmeniz ve zarar görmüş olsa da hala göz kamaştırıcı ve şaşırtıcı bu muazzam adanın güzelliklerine tanık olmanız mümkün.
Sipadan dünyanın en iyi dalış noktalarından sayılıyor dedik. Ancak Sipadan’da dalmanın izne bağlı olduğunu belirtelim! Konakladığınız tesisler sizin adınıza gerekli izinleri alıyor, ancak bu konuda mutlaka önceden bilgi edinmeyi unutmayın! Ada kontrol altında tutulduğundan, gün içinde sayılı dalış yapılabiliyor ve aynı anda yalnızca 120 dalgıç kabul ediliyor.
Tropikal iklimin hakim olduğu Sipadan’da hava çoğu zaman nemli ve sıcaklık yıl boyu ortalama 30 derece civarında seyrediyor. Uygun iklimi ile özellikle dalış meraklılarını tüm sene çekse de, muhteşem bir dalış deneyimi yaşamanız için özellikle MART-EKİM ayları arasında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bu dönemde yağışlar azaldığından, dalış esnasında 50 metreye kadar görüş sağlanabiliyor.
Malezya ülkemiz vatandaşlarından seyahatlerde 30 güne kadar vize talep etmiyor. Ancak pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olduğuna dikkat etmelisiniz. Malezya’da para biriminin Malezya Ringgit’i olduğunu da hatırlatalım.
TUR PROGRAMI:
23 NİSAN Cuma akşamı 17:00’de İstanbul Havaalanı Emirates kontuarı önünde buluşma
23 NİSAN Cuma Emirates Havayolları 19:25 EK0122 Dubai aktarmalı (2:15dk) 24 NİSAN Cumartesi 14:25 Kuala Lumpur’a varış, otelimize transfer ve serbest zaman. Konaklama otelimizde…
25 NİSAN Pazar 04:00’te havaalanına transfer KUL -TWU 07:20-10:15 AK5746 Airasia Tawau uçuşu
Yaklaşık 1 saat Tawau-Semporna kara yolculuğu ve yaklaşık 45 dk Semporna-Kapalai Resort tekne yolculuğu sonunda otelimize varış ve odalarımıza yerleşme.
İlk gün Check-dive
26 NİSAN Pazartesi tekne ile 3 dalış, kıyıdan 1 dalış veya sunset dalışı
27 NİSAN Salı tekne ile 3 dalış, kıyıdan 1 dalış veya sunset dalışı
28 NİSAN Çarşamba tekne ile 3 dalış, kıyıdan 1 dalış veya sunset dalışı
29 NİSAN Perşembe tekne ile 3 dalış kıyıdan 1 dalış veya sunset dalışı
30 NİSAN Cuma tek dalış, otelin ve denizin keyfini çıkarıp yüzey bekleme zamanını tamamlama
1 MAYIS Cumartesi otelde alacağımız kahvaltı sonrası tekne ile Semporna’ya transfer, karayolu ile Tawau Havaalanı’na tranfer
TWU-KUL 18:55-21:45 AK5741 Airasia Tawau-Kuala Lumpur uçuşu
KUL-DXB 02:40-05:30 EK0343 Emirates Kuala Lumpur-Dubai uçuşu
DXB-İST 11:10-14:45 EK0123 Emirates Dubai-İstanbul uçuşu
2 MAYIS Pazar 14:55 İstanbul’a varış ve turumuzun sonu…
Ücret:
Dalıcı çift kişilik odalarda kişi başı 2950 USD
Non-diver çift kişilik odalarda kişi başı 2500 USD
Single oda farkı 700 USD
Dahil Olanlar:
– Emirates Havayolları gidiş-dönüş ekonomi sınıfı İST-KUL uçak biletleri
– Airasia gidiş-dönüş ekonomi sınıfı KUL-TWU
– Tüm transferler
– 1 gece Kuala Lumpur’da Movempick Otel’de çift kişilik odada konaklama
-7 gün 6 gece tam pansiyon Sipadan Kapalai Resort’ta çift kişilik odada konaklama
– Günde 3 tekne dalışı ve karadan limitsiz dalışlar ve gece dalışları
– 1 gün garantili Sipadan’a dalışlar (2 olabilir)
– Seyahat sigortası
-Rehberlik
Dahil olmayanlar:
– Yerel Vergiler
– Yurtdışı Çıkış Harcı 50TL
– Bahşişler
– Serporna Liman Vergisi 12 RM (yaklaşık 3 dolar)
– Turizm vergisi (oda başı gecelik 10 RM)
– Dalış malzemeleri kirası
– Dalış sigortası
Etkinliğimiz, kendi acentemiz olan DFC WORLD TRAVEL SEYEHAT ACENTASI (A sınıfı 11976) ve DiveFan Club (772) tarafından birlikte organize edilmiştir.
GENEL ŞARTLAR VE UYARILAR:
– Yurtdışı gezilerinde ülkeye girişten itibaren en az 6 ay geçerli pasaport bulundurmak mecburidir.
– Malezya’ya vize gerekmemektedir.
– A Sınıfı Turizm Seyahat Acentemiz, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolü’ne tabidir.
– Havayolu firmasından kaynaklanan uçuş saatleri, rötarlar ve parkur değişikliği sebebiyle tüm detayların hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
– Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek vergi artışlarından firmamız sorumlu tutulamaz.
– Yolcuların uçaklardaki doluluk sebebiyle yan yana oturamaması acentemizin sorumluluğunda değildir. Bu durumu önlemek amacıyla yolcuların havaalanına erken gitmeleri önerilmektedir.
– Uçuşlar esnasında havayolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir, firmamız sorumlu tutulamaz.
– Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) saat 12:00; check-in (otele giriş) saat 14:00’tür. (Genel Bilgi)
– Eksik dalış ekipmanları tur öncesinde mutlaka acentemize bildirilmelidir.
– İş bu uluslararası kuralları da içeren metinler tur satın alındığında kabul edilmiş sayılır.
DIVEFAN PRO TEAM!
Tüm soru ve bilgilendirmeleriniz için aşağıdaki iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz:
Öztan SÖNMEZ –
Eğitmen
(CMAS,PADI,SSI)
0532 412 87 37
www.divefanclub.com
info@divefanclub.com
oztansonmez13@hotmail.com
DFC World Travel
Hasanpaşa Mah. Fahrettin Kerim Gökay Cad. Hakan Apt. No:33 K:2 D:7 Kadıköy/İSTANBUL
0216 DIVEFAN
0216 348 33 26

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 68 = 73

clear formPost comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.