Başlanğıç 6 Aylar, 3 Günler

9 Ekim 2020

Organize eden

DivefanClub

SİPADAN ADASI MALEZYA 9-18 EKİM 2020 DALIŞ TURU
Dalıcıların rüyası Malezya Sipadan Adasına gidiyoruz….
Kristal mavi berrak bir deniz, muhteşem bir doğa ve dünyanın en zengin deniz yaşamına ev sahipliği yapan bir ada… Sipadan. Yani “sınır adası” profesyonel dalgıçların bir ağız olmuşçasına “en iyi dalış bölgeleri” arasında gösterdiği Pulau Sipadan, Malezya’ya ait küçük bir mercan adası.

Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus’un birleştiği Celebes Denizi üzerinde bulunan Sipadan, bölgede yer alan binlerce adadan yalnızca biri aslında.
Diğer adalara nazaran anakaraya yakınlığı sebebiyle biraz daha şanslı. Volkanik hareketler ve lav birikintileriyle yükselerek oluşan adanın okyanus derinliği 700 metre, çapı ise yürüyerek yarım saatte gezebileceğiniz kadar küçük.
Bir zamanlar Endonezya’nın da üzerinde hak ettiği ancak Uluslararası Adalet Divanı’nın Malezya’ya bağladığı Sipadan, olağanüstü bir doğaya ve deniz yaşamına sahip. Malezya’nın tek okyanus adası olan Sipadan, zenginliğini kıta sahanlığından değil deniz yatağından alıyor. Yani adanın bu denli ilgi görmesinin sebebi, açık denizin getirdiği muazzam çeşitlilik.
Deniz yaşamının en zengin olduğu Hint-Pasifik havzasında yer alan ve üç binin üzerinde balık ve yüzlerce mercan çeşidine ev sahipliği yapan Sipadan, dünyanın en çarpıcı ekosistemlerinden birine sahip. Kristal rengi suyunun derinlerinde, türlü mercanlar, kaplumbağalar, barakudalar, çekiçbaş köpek balıkları, kambur başlı papağan balıkları, akyalar gibi her yerde göremeyeceğiniz deniz canlılarını görmeniz mümkün. Sipadan’ın kumlarında ise, yumurtlamak için gelen Hawksbill cinsi dev deniz kaplumbağalarına ya da Hindistancevizi yengeci gibi egzotik kabuklulara denk gelebilirsiniz.
Sipadan, denizi kadar, toprak parçasının canlılığıyla da çok şaşırtıcı ve özel bir ada. 1933 yılında kuş barınağı ilan edilen Sipadan’ın el değmemiş yağmur ormanlarında, güneş kuşları, deniz kartalları gibi türlü egzotik kuşları işitmeniz mümkün. Su altı zenginliklerinin yanı sıra, bitki örtüsüyle de sayısız canlıya ev sahipliği yapan Sipadan, ziyaretçileri her anlamda büyülüyor.
Ancak yoğun turizm hayatı, yanlış avlanma ve gel-gitlerin yol açtığı erozyon gibi sebeplerle Sipadan’ın faunası zaman içinde zarar görmüş. Malezya Hükümeti bu nedenle 2004 yılında, adanın ekosistemini koruyabilmek adına, adada yer alan tüm dalış ve konaklama tesislerinin boşaltılması kararını almış. O zamandan bu yana Sipadan’da turistik konaklama yapılamıyor, ancak hemen yakınındaki Mabul ve Kapalai adalarında kalarak, teknelerle sualtı cenneti Sipadan’a geçmeniz ve zarar görmüş olsa da hala göz kamaştırıcı ve şaşırtıcı bu muazzam adanın güzelliklerine tanık olmanız mümkün.
Sipadan dünyanın en iyi dalış noktalarından sayılıyor dedik. Ancak Sipadan’da dalmanın izne bağlı olduğunu belirtelim! Konakladığınız tesisler sizin adınıza gerekli izinleri alıyor, ancak bu konuda mutlaka önceden bilgi edinmeyi unutmayın! Ada kontrol altında tutulduğundan, gün içinde sayılı dalış yapılabiliyor ve aynı anda yalnızca 120 dalgıç kabul ediliyor.
Tropikal iklimin yaşandığı Sipadan’da hava çoğu zaman nemli ve sıcaklık yıl boyu ortalama 30 derece civarında seyrediyor. Uygun iklimi ile özellikle dalış meraklılarını tüm sene çekse de, muhteşem bir dalış deneyimi yaşamanız için özellikle MART-EKİM ayları arasında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bu dönemde yağışlar azaldığından, dalış esnasında 50 metreye kadar görüş sağlanabiliyor.
Malezya ülkemiz vatandaşlarına 30 güne kadar vize talep etmiyor. Ancak pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olduğuna dikkat etmeli ve seyahat sigortanızı yaptırmalısınız. Malezya’da para biriminin Malezya Ringgit’i olduğunu da hatırlatalım.
TUR PROGRAMI:
9 EKİM Cuma akşamı 17:00’da İstanbul Havaalanı Emirates kontuarı önünde buluşma
9 EKİM Cuma Emirates Havayolları 19:25 EK0122 Dubai aktarmalı (2:15dk) 1O EKİM Cumartesi 14:25 Kuala Lumpur’a varış ve otelimize transfer ve serbest zaman… Geceleme otelimizde….
11 EKİM Pazar 04:00 havaalanına transfer KUL -TWU 07:20-10:15 AK5746 Airasia Tawau uçuşu
Yaklaşık 1 saat Tawau-Semporna kara yolculuğu ve yaklaşık 45dk Semporna-Kapalai Resort tekne yolculuğu sonunda otelimize varış ve odalarımıza yerleşme… İlk gün Check-dive dalışı
12 EKİM Pazartesi tekne ile 3 dalış kıyıdan 1 dalış veya Sunset dalışı
13 EKİM Salı tekne ile 3 dalış kıyıdan 1 dalış veya Sunset dalışı
14 EKİM Çarşamba tekne ile 3 dalış kıyıdan 1 dalış veya Sunset dalışı
15 EKİM Perşembe tekne ile 3 dalış kıyıdan 1 dalış veya Sunset dalışı
16 EKİM Cuma tek dalış,otelin ve denizin keyfini çıkarıp yüzey bekleme zamanını tamamlama
17 EKİM Cumartesi otelde alacağımız kahvaltı sonrası tekne ile Semporna’ya transfer,karayolu ile Tawau Havaalanına tranfer…
TWU-KUL 18:55-21:45 AK5741 Airasia Tawau-Kuala Lumpur uçuşu
KUL-DXB 02:40-05:30 EK0343 Emirates Kuala Lumpur-Dubai uçuşu
DXB-İST 11:10-14:45 EK0123 Emirates Dubai-İstanbul uçuşu
18 EKİM Pazar 14:55 İstanbul’a varış ve turumuzun sonu….

FİYAT:
Dalıcı çift kişilik odalarda kişi başı 2950 USD
Non-diver çift kişilik odalarda kişi başı 2500 USD
Sıngle oda farkı :700 USD

Dahil Olanlar:
-Emirates Havayolları gidiş-dönüş ekonomi sınıfı İST-KUL uçak biletleri
-AİRASİA gidiş-dönüş ekonomi sınıfı KUL-TWU
-Tüm transferler
-1 gece Kuala Lumpur’da Havaalanı otelinde çift kişilik odada konaklama
-7 gün 6 gece tam pansiyon Sipadan Kapalai Resort’ta çift kişilik odada konaklama
-Günde 3 tekne dalışı ve karadan limitsiz dalışlar ve gece dalışları
-1 gün garantili Sipadan’a dalışlar (2 olabilir)
-Seyahat Sigortası
-Rehberlik
Dahil olmayanlar:
-Yerel Vergiler
-Yurtdışı Çıkış Harcı 50TL
-Bahşişler
-Serporna Liman Vergisi 12 RM (yaklaşık 3 dolar)
-Turizm vergisi oda başı gecelik 10 RM
-Dalış malzemeleri kirası
-Dalış sigortası

Etkinliğimiz kendi acentemiz olan DFC WORLD TRAVEL SEYEHAT ACENTASI (A sınıfı 11976) ve DiveFan Club (772) tarafından birlikte organize edilmiştir.

GENEL ŞARTLAR VE UYARILAR:
– Yurtdışı gezilerinde ülkeye girişten itibaren en az 6 ay geçerli pasaport bulundurmak mecburidir.
– Malezya’ya vize gerekmemektedir.
– A Sınıfı Turizm Seyahat Acentemiz, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir.
– Uçak firmasından kaynaklanan uçuş saatleri, rötarlar ve parkur değişikliği sebebiyle tüm detayların hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
– Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek vergi artışlarından firmamız sorumlu tutulamaz.
– Yolcuların uçaklardaki doluluk sebebiyle yan yana oturamaması acentemizin sorumluluğunda değildir. Bu durumu önlemek amacıyla yolcuların havaalanına erken gitmeleri önerilmektedir.
– Uçuşlar esnasında havayolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir firmamız sorumlu tutulamaz.
– Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) Saat 12:00. Check-in (otele giriş) Saat 14:00’dır. (Genel Bilgidir.)
– Eksik dalış ekipmanları tur öncesinde mutlaka acentemize bildirilmelidir.
– İş bu uluslararası kuralları da içeren metinler tur satın alındığında kabul edilmiş sayılır.

DIVEFAN PRO TEAM…

HER TÜRLÜ SORU VE BİLGİLENDİRMELERİNİZ İÇİN AŞAĞIDAKİ İLETİŞİM ADRESLERİNDEN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ..

Öztan SÖNMEZ
TSSF/CMAS 2* Eğitmen
PROTEC Instructor Trainer
SSI DiveCon Instructor
Cmas&SSI&PROTEC Uzmanlıklar Eğitmeni
TSSF Rehber Balıkadam
Profesyonel balıkadam
Altın Cankurtaran

0532 412 87 37
www.divefanclub.com
info@divefanclub.com
oztansonmez13@hotmail.com
0216 DIVEFAN
0216 348 33 26
Hasanpaşa Mah. Fahrettin Kerim Gökay Cad. Hakan Apt. No:33 D/7 Kadıköy/İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

÷ 2 = 5

clear formPost comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.