Acil bir durumda ihtiyacı olanlara yardım etmeyi kim istemez? Ancak yanlış bir şey yapma endişesi, hastalık bulaşma korkusu veya ne yapacağını bilememenin yarattığı çaresizlik insanların elini kolunu bağlar. Size veya bir sevdiğinize bu gerekçelerle hayat kurtaracak bir müdahalenin yapılamadığını düşünebiliyor musunuz? Düşününce insan bu eğitimin ne kadar gerekli olduğunu daha iyi fark ediyor. Bu kursu alırsanız, tüm dünyadaki ilk yardım otoritelerinin (ILCOR) onayladığı bir eğitimden geçecek ve yardıma ihtiyacı olan kişilere güvenle müdahale edebileceksiniz.
Dalgıç olsun olmasın, herkesin alabileceği, yaş sınırı olmayan ve uluslararası geçerlilikteki bu kurs son derece faydalı bilgiler ve beceriler içeriyor. Özellikle PADI Kurtarma Dalgıçlığıkursunu hedefleyen birinin alması zorunlu olan bu kursu mutlaka gündeminize almalısınız.

 

 

Bu kursun herhangi bir önkoşulu bulunmamaktadır. Dileyen herkes kursa katılabilir.

 

Kurs Aşamaları ve Süresi

İlk Yardım kursu tamamı dershanede tamamlanan 2 aşamadan oluşuyor. İlk aşama teorik eğitim. İlk yardımın önemini, adımlarını ve uygulamada dikkat edilecekleri dershanemizde videolar ve eğitmen sunumları eşliğinde tamamlıyorsunuz. İkinci aşama mankenler üzerinde pratik becerileri içeriyor.
Kurs 9 saatlik bir müfredatı kapsıyor. Dilerseniz bu 9 saati hafta içi akşam saatlerine bölebilir (örneğin 3 akşam 3er saatte tamamlayabilir) veya bir cumartesi günü sabahtan akşama tamamlayabilirsiniz. Kursun teorik bölümlerinde anlatılan kısımları değerlendirdiğimiz bir final sınavı var. Bu sınavı ve kursun iki aşamasını da tamamladığınız takdirde uluslararası bir ilk yardım belgesi (Emergency First Response) almaya hak kazanıyorsunuz.

Kurs İçeriği

Kursta hayati durumlara müdahale etmeyi ve ikincil derecede önemli ve sağlık hizmetine kolay ulaşımın mümkün olmadığı durumlara müdahale etmeyi ayrı ayrı ele alıyoruz. Hayati durumlara müdahale (Birincil Müdahale veya CPR olarak da tanımlanır) bölümünde:

 • Olay yerinin değerlendirilmesi
 • Bariyer kullanımı
 • CPR (Kalp masajı ve suni solunum)
 • Tıkanmaya müdahale
 • Ciddi kanamalara müdahale
 • Şoka müdahale
 • Omurilik yaralanmalarına müdahale

konuları ele alınır. Hayati durum oluşturmayan ancak kişinin hızlı bir şekilde profesyonel tıbbi yardıma ulaştırılması mümkün değilse önemli olabilecek beceriler de vardır. Bunlar İkincil Müdahale veya İlk Yardım olarak da tanımlanan bölümde ele alınır. Bu bölümde:

 • Yaranın değerlendirilmesi
 • Hastalığın değerlendirilmesi
 • Bandajlama
 • Kırık ve çıkık atelleme

konuları işlenir. Bu konulara ilave olarak AED (Otomatik Harici Defibrilatör – Halk arasında Elektroşok cihazı olarak da bilinir) ve Oksijen ünitesi kullanımı gibi hayati olabilecek konular da uygulamalı olarak öğretilir.
Eğer dalgıçsanız bu kurs hem dalış kariyerinizde işinize yarayacak hem de dalışa has rahatsızlıklara müdahaleyi daha detaylı şekilde öğrenmiş olacaksınız.

ÖNEMLİ NOT

Bu belge tüm ilk yardım belgelerinde olduğu gibi 2 yıl geçerlidir. Hem bilgi ve becerilerin tazelenmesi gerektiği için, hem de ilk yardım uygulamaları sürekli geliştiği ve değiştiği için kartınızı iki yılda bir yalnızca kart ücretini ödeyerek yeniletmenizi ve güncel gelişmelerden haberdar olmanızı öneririz.