Yasal olarak ve uluslararası güvenlik standartlarına uygun bir biçimde bu aktiviteyi “eğitmeniniz ile birlikte ve sığ suda” denemek ve daha sonra bunun size uygun bir dal olup olmadığına karar verme şansınız vardır.

Deneme dalışları ya da Uluslararası PADI Sistemindeki adıyla “Discover Scuba Diving” (Scuba Dalışını Keşfetme Dalışı) tam da bu iş için tasarlanmış ve yıllardır güvenle sürdürülen bir sistemdir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu bu denemeyi “Tanıtım Dalışı” olarak adlandırmıştır.

Bu dalış öncesinde size uzun uzun teorik dersler verilmez, ancak en az bir saat boyunca teknede temel dalış kavramlarını, basınç – hacim ilişkilerini, kulak eşitleme tekniklerini, sualtında uygun soluk alıp verme tekniklerini ve dalış donanımlarını dinlediğiniz bir brifing alırsınız. Tabi ki dalışa mani ciddi bir sağlık probleminiz olmadığına dair bir beyanname imzalamanız da istenecektir. Bu ufak sunumun ardından, profesyonel eğitmenleriniz tarafından özenle hazırlanırsınız, tüm donanımlarınız hassasiyetle test edilir ve suya girecek hale gelirsiniz.

Sizi suda en tecrübeli eğitmenlerimiz karşılar ve ayağınızı basabileceğiniz kadar sığ bir derinlik, akıntısız, dalgasız ve görüşün mükemmel olduğu bir ortamda ilk dalışınızı yaptırmak üzere sizi karşılar. Siz o esnada büyük ihtimalle “heyecan” içerisindesinizdir, ancak bu heyecan eğitmeninizin size verdiği güven duygusuyla birleşince yerini “mutluluk ve gurura” terk eder. Sualtında ilk nefeslerinizi “dilediğiniz zaman” su yüzeyine gelebileceğiniz son derece sığ ve emniyetli ortamlarda ve birebir eğitmeniniz denetiminde gerçekleştirirsiniz.

Deneme dalisi2

Bu harika deneyim esnasında diğer görevliler sizlerin sualtında görüntülerler ve dalış sonrasında size bolca sualtı fotoğrafı ve videosu takdim edilir. Siz de bu hatıranızı arkadaşlarınız ile paylaşma şansı elde edersiniz. Bir de “Tüplü Deneme Dalışı” yaptığınıza dair bir belgemiz var, onu da dilerseniz gururla sergileyebilirsiniz.